Virtualno predavanje: " Elementarne nepogode u prošlosti Vukovarsko-srijemske županije"

Pozivamo vas na sudjelovanje u virtualnom predavanju Elementarne nepogode u prošlosti Vukovarsko-srijemske županije. Predavanje će se, u kontekstu tradicionalnog obilježavanja Međunarodnog dana arhiva u Republici Hrvatskoj, održati putem aplikacije ZOOM, u utorak, 9. lipnja 2020. godine, s početkom u 12:00 sati. Predavač je Stjepan Prutki, viši arhivist i  zaposlenik Državnog arhiva u Vukovaru.

Pristupni link, odnosno Meeting ID i Password (zaporka) potrebni za pristup i sudjelovanje u navedenom ZOOM predavanju su sljedeći:


Join Zoom Meeting
https://zoom.us/j/8367355425?pwd=L3JlaEJFSXIycGRwVG5KVHpZUlhUUT09

Meeting ID: 836 735 5425

Password: 5hR3fB



Virtualno predavanje uz prezentaciju „Elementarne nepogode u prošlosti Vukovarsko-srijemske županije“ uvod je u pripremu postava izložbe, osmišljene povodom Međunarodnog dana arhiva 2020. godine. Sadržaj je vezan uz prikaz šarolikosti i bogatstva arhivskog i muzejskog gradiva koje u rasponu od 18. do 20. stoljeća svjedoči o pojavama i razmjerima elementarnih nepogoda poput bolesti (epidemije kuge, kolere, velike boginje i drugih bolesti), pogubnih poplava savskog i dunavskog porječja, potresa i požara, koje su u vidu prirodnih katastrofa zahvaćale prostor današnje Vukovarsko-srijemske županije. Odabrana foto-dokumentacija, arhivski zapisi i tiskovine iz fondova i zbirki Državnog arhiva u Vukovaru, Hrvatskog državnog arhiva i Gradskog muzeja u Vukovaru svjedoče i o posljedicama koje su nepogode donijele po život, rad i običaje ljudi, te mjerama koje su, u vidu urbanističko-infrastrukturnih regulacija i primjena higijensko-zdravstvenih standarda, tadašnje vlasti, sukladno tehničkim i razvojnim mogućnostima, poduzimale kako bi se posljedice katastrofa svele na najmanju moguću mjeru.

Predavanje je namijenjeno svim zainteresiranim skupinama građanstva koje se želi upoznati s okolnostima pojave i mjera ublažavanja elementarnih nepogoda našeg kraja kroz povijest, s ciljem isticanja arhivske baštine kao čuvara sjećanja i izvora učenja o razumijevanju zavičajne povijesti.


Radujemo se Vašem odzivu!